Babiš uvedl, že záchranáři očkovali až 75 000 lidí proti COVID-19 – ČT24 – Česká TV

Vakcíny od společnosti Pfizer, které jsou v České republice dostupné od 26. prosince, dostaly více než 169 000 dávek, z toho v úterý 71 000. Podle Pinsa vláda ve středu odpoledne rozhodne, že se zaváže hlásit osoby očkované proti COVID-19 denně. Centra oficiálně uvádějí 61 474 lidí, kteří byli očkováni.

Podle Pinsa bylo v rezervní nemocnici v Brně podáno 1 500 vakcín. Podle předsedy vlády jde o první velkokapacitní očkovací centrum v České republice. Podle Papa tam může být očkováno až 3600 lidí denně.

Fakultní nemocnice v Brně uvedla v pondělí na výstaviště své vakcíny proti zátěžovým testům. Na začátku byly desítky hasičů a policistů pomáhajících nemocnici jako dobrovolníci, například při zmrzačení nebo při řízení sanitek. „Zavolali jsme policii a hasiče, protože jsou velkou koordinovanou skupinou,“ řekl Blacha. Starší lidé, kteří přicházejí do nemocnice na různé kontroly, také chodí na očkování.

Fakultní nemocnice Brno již obdržela tři dodávky vakcíny COVID-19. V první bylo téměř pět tisíc vakcín a ve druhé bylo po 11 700 vakcín. Část z ní dodala do nemocnic nebo pečovatelských domů a nechala ji očkovat zaměstnance, ale i policii a hasiče.

Rezervní nemocnice s kapacitou 300 lůžek byla na brněnském výstavišti zřízena loni v listopadu jako záložní kapacita pro potenciální pacienty infikované koronaviry. Zatím však nebyl žádný pacient s koronaviry, protože kapacita nemocničního lůžka v této oblasti je dostatečná. Fakultní nemocnice se proto po dohodě s okresem a městem dohodla na využití prostoru očkovacího centra.

V některých regionech, jako je Zlín nebo Moravskoslezsko, chtějí vakcínu předat přímo praktickým lékařům, aby očkovali registrované pacienty starší 80 let. Původně to nebylo plánováno podle vakcinační strategie, praktičtí lékaři museli ve svých ordinacích naočkovat látku z Astra Zeneca, která dosud nebyla v České republice k dispozici.

READ  První čtení stavebního zákona proběhlo po dlouhé diskusi a opozice dosáhla řady výhrad - ČT24 - Česká televize

„Ministerstvo zdravotnictví tomu nebrání, naopak to podporuje,“ řekl ministr zdravotnictví Platney. Podle Platneyho, když bude dostatek vakcín, jejich počet dosáhne 100 000 denně. Polovina z nich musí být očkována praktickými lékaři.

Od 15. ledna se zdravotníci také zaregistrují k očkování

Všichni zdravotníci také budou moci přednostně hlásit očkování společně se zaměstnanci sociálních služeb, kteří se starají o starší lidi nad 80 let. Registrace bude zahájena 15. ledna. Informace z České lékařské komory potvrdil Blatn.

„Vzhledem ke změně pořadí priorit očkování pro zdravotnické pracovníky, které schválil ministr na návrh komory, bude standard pro tuto profesi zpřístupněn od 15. ledna 2021, přičemž zájemci o očkování z našich řad bez ohledu na věk uvedou, že se jedná o zdravotnické pracovníky.“ Uvedeno na webových stránkách komory Jeho prezidentem je Milan Kopec.

Vláda by měla ve středu odpoledne projednat konečnou podobu metodiky očkování. V minulých dnech k němu vyjádřili další kraje a instituce. A požadovali, aby byly prioritní skupiny přidány například k univerzitním profesorům, městským policistům nebo dobrovolným hasičům. V pondělí ministr zdravotnictví uvedl, že prioritní kategorii již nelze rozšiřovat.

Written By
More from Arzu

Proč ministerstvo zveřejnilo nesprávná data? Doshak ho ujistil, že jsme to napravili

Podle Dusica laboratoře oznámily počet testů provedených ve čtvrtek v sobotu ráno....
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *