Babiš navrhuje pro všechny zúčastněné strany před Vánoci bezplatné testy na antigeny. Blatn představí svůj plán ve středu doma

Praha Premiér André Babis (ANO) by rád, aby stát umožnil všem občanům dobrovolně a bezplatně podstoupit test antigenu covid-19 deset dní před týdnem před Vánoci. Uvedl to v úterý na zahajovacím ceremoniálu náčelníka Rady velení generálního štábu. Při této příležitosti poděkoval armádě za její hlavní roli při zvládání epidemie koronavirů. Vláda se očekává, že vojáky během možného testu na antigeny znovu kontaktuje.

Babish hovořil o testech ve vztahu ke strategii testování antigenu. Domnívá se, že je nutné, aby jej ministerstvo zdravotnictví předložilo co nejdříve. „Byl bych velmi rád, kdybych tuto výzvu splnil do Vánoc, abych umožnil všem občanům dobrovolně a bezplatně provést testy na antigeny alespoň týden nebo deset dní před Vánocemi,“ řekl Babis.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Petrova pro Radiournál uvedla, že test lze provádět zhruba od 18. prosince po dobu dvou týdnů. Testy nakupují nemocnice, které pak budou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění. “V každé oblasti musí existovat místo, kam mohou lidé přijít na test. Tato místa by měla být stejná jako dříve.” Podle ní chce test zabránit počtu infikovaných lidí v testování v lednu, kdy se lidé vrátí do práce, aby utratili Dovolená.

Ministr zdravotnictví Jean Platney (za ANO) může ve středu představit strategii opakovaného testování vybraných populací na covid-19. „Záměrem je, aby byly skupiny vybírány pro opakované testování prostřednictvím testů na antigeny,“ uvedl o víkendu v programu Partie televize Prima. Výsledek testu na antigen je znám po odebrání výtěru z nosu během přibližně 15 minut. Test je levnější, ale méně spolehlivý než běžný test.

READ  Imunolog: očkování proti Covidově chorobě má smysl, i když je očkována pouze třetina lidí

Babis později uvedl, že Česká republika chce získat zkušenosti s testováním antigenu z jiných zemí Evropské unie, aby mohla v České republice využívat co nejvyšší kvalitu. Má rád rakouský plán, podle kterého by skupinové testy měly být dobrovolné, naopak, nechce napodobovat zkoušky ze slovenského regionu. „Potřebujeme také plán. Je to můj nápad a nyní ho musí připravit pan Platni.“ Dodal, že záležitost je ve spěchu.

Odpoledne na online setkání ministrů vlády s výkonnými řediteli stavebních společností předseda vlády dodal, že země se také zabývá možným příspěvkem k testům antigenu společností. Podle něj by to mohla být například poloviční cena testu. „Podporuji ho,“ řekl Babish.

Podle Pinsů je výhodou testů na antigen jejich cena. „Stojí to asi 11krát, 12krát méně, asi 150 korun včetně DPH. Dnes se daňoví poplatníci, kteří se obávají o své zdraví, podrobí testu a zaplatí za ně 1 800 korun.“ Podle něj lze plán realizovat, pouze pokud bude implementována třetí fáze systému PES pro boj s epidemií. V pondělí se Česká republika přesunula z páté nejnebezpečnější třídy do čtvrté.

Babish řekl, že lidé mohou ocenit projekt testování antigenu před Vánoci. “Doufejme, že se podle protiepidemického systému dostaneme do třetího regionu. A když je možné, aby se podle této divize setkalo více lidí, mohli by lidé ocenit, pokud to země udělá.”

Written By
More from Arzu

Vědci jsou ujištěni, že zmutovaný virus Corona není příčinou paniky

Virové změny jsou obvykle jakýmsi nedůležitým laděním, píše expert BBC James Gallagher....
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *