16 října, 2021

MIXXERMUSIC.com – nová hudební dimenze

Informace o České republice. Vyberte předměty, o kterých se chcete dozvědět více

B 6 miliard jaderných reaktorů v České republice – Jižní Koreji – si nárokuje vlastnictví

Ministr průmyslu v Jižní Koreji uvedl, že jeho země se „nebude snažit“ získat zakázku na výstavbu reaktoru v jaderné elektrárně Dukovani v České republice.

Během své návštěvy v Praze vystoupil Moon Chung-wook, kde se setkal s českým premiérem Andrzejem Bobizem, aby diskutovali o jaderné spolupráci.

Podle Ministr řekl oficiální jihokorejské tiskové agentuře Yonhap, že na rozdíl od soupeřů z Číny a Ruska, kteří jsou z politických a národních bezpečnostních důvodů vyloučeni, nebude jeho země při podávání nabídek „narušena“ (viz další čtení).

To znamená závod tří koní mezi Koreou, Spojenými státy a Francií o dohodu o výstavbě pece.

Elektrárna Dugovani byla postavena v 80. letech a čtyři ruské reaktory na stlačenou vodu VVR vyrábějí více než 2 GW elektřiny.

Vláda ČR plánuje postavit alespoň jeden nový jaderný reaktor, který bude v provozu do poloviny roku 2030, a stávající bloky budou vyřazeny z provozu.

Zahájení výstavby se očekává v příštím roce, práce by měly být zahájeny v roce 2029. Očekává se, že náklady se budou pohybovat kolem b6 miliard.

Jižní Korea dosud vyrobila 27 jaderných reaktorů, s významným úspěchem v závodě Baraka ve Spojených arabských emirátech, prvním reaktoru, který vstoupil do služby v arabské zemi.

Mezinárodní trh má zásadní význam pro zachování vyspělého jihokorejského jaderného průmyslu, protože budoucí domácí plány byly zpochybňovány od katastrofy v roce 2011 v japonském závodě Fukushima v Daisy a od korupce spojené s padělanými bezpečnostními dokumenty.

Vláda si v současné době klade za cíl snížit počet provozovaných reaktorů z 24 na 17 do roku 2034.

Země si stanovila cíl exportovat 80 reaktorů do roku 2030. Nemělo by se však jednat o velké varianty III. Generace, jako je vlajková loď korejské elektrárny APR-1400, která byla instalována v Barace. Jižní Korea vyvíjí řadu pokročilých reaktorů, včetně rychlých neutronů na bázi tekutého kovu a vodíku a malých modulárních jednotek využívajících chladicí systémy.

READ  Čtyřicet let od otevření prvního úseku hlavní české dálnice

Obrázek: Dugovani Nuclear Power Plant (Dreamstime)

Přečtěte si více: