Arménský předseda vlády podepsal dohodu o ukončení války v Karabachu. „Bylo to těžké,“ řekl.
ČTK

Aktualizováno před 3 hodinami

Arménský premiér Nikol Basnjan oznámil, že podepsal dohodu s prezidenty Ruska a Ázerbájdžánu Vladimirem Putinem a Ilhamem Alijevem o ukončení války v Náhorním Karabachu. Informovaly agentury Reuters a Interfax. Kreml rovněž potvrdil informace týkající se podpisu dohody na konci bojů a Baku se k tomu zatím nevyjádří. Současný konflikt kolem Náhorního Karabachu vypukl 27. září a byl nejhorší od 90. let.

“Moji spoluobčané, bratři a sestry, učinil jsem pro sebe i pro nás všechny velmi obtížné rozhodnutí,” uvedl Basnjan na Facebooku. Dohoda o „ukončení války v Karabachu“, kterou podepsal s Putinem a Alijevem, vstoupila v platnost v úterý od 1:00 místního času (pondělí 22:00 SEČ). Podrobnosti dohody zatím nejsou známy a Pashingan ji chce oznámit v „nadcházejících dnech“.

Arménský předseda vlády označil podmínky stanovené v mírové dohodě za „bolestivé“. „Přijal jsem toto rozhodnutí na základě hloubkové analýzy bojové situace,“ citovala ministra tisková agentura Interfax. Mezitím věřil, že podpis dohody za současné situace je nejlepším řešením.

Arménský předseda vlády řekl: „To není vítězství. Ale pokud se nepovažujete za poraženého, ​​nedojde ke ztrátě. Nikdy se nebudeme považovat za poraženého.“ Řekl, že tento okamžik je začátkem „éry národní jednoty a obrození“.

Pashchenganská dohoda s Rusko A podepsalo to s Ázerbájdžánem poté, co dnes karabachské úřady přiznaly, že neovládají druhé největší město v Šuši, což naznačuje, že ázerbájdžánské síly postupovaly v krajském městě Stepanakert.

Současné boje vypukly v Náhorním Karabachu 27. září a podle všeho zahynulo několik tisíc lidí. Konflikt pokračuje v obléhaném regionu jihozápadního Ázerbájdžánu, který po celá desetiletí obývá většina Arménů. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 během sovětské éry. Náhorní Karabach se s podporou Arménie oddělil od Ázerbájdžánu ve válce, která si vyžádala 30 000 životů a stovky tisíc uprchlíků. Až dosud byl Karabach a jeho okolí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbajdžán považuje své území za obsazené.

READ  Babiš navrhuje pro všechny zúčastněné strany před Vánoci bezplatné testy na antigeny. Blatn představí svůj plán ve středu doma

Written By
More from Arzu

Betonová pevnost, atypická chata. Za padesát tisíc

Jednoduchost, jasný koncept i cena. To jsou priority inženýra Jana Terbikela, který...
Read More

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *