Archeologové našli v Pompejích starodávné rychlé občerstvení s masitými zbytky a nápisy proti homosexuálům

Archeologové, jejichž práce se nezastavila ani během epidemie koronavirů, našli v Pompejích zachovalý starodávný typ rychlého občerstvení.

Starý „bufetový“ pult, uchovávaný ve vrstvě popela, byl částečně vystaven již v roce 2019. Vědci však krátce nato přestali pracovat, aby zabránili tepelným škodám na rušném místě archeologického parku.

Vedle již známé nástěnné malby mořské panny na koních vědci nedávno objevili obrázky různých zvířat, zejména drůbeže a brambor, které mohly být konzumovány vínem nebo horkými nápoji.

Dokonce i zbytky jídla, které byly nalezeny, nám říkají o gastronomických zvycích v roce 79 n.l., kdy byl starý přístav poblíž Neapole zničen výbuchem Vesuvu.

Archeologové objevili kousek kachní kosti v terakotových květináčích spolu se zbytky vepřového, kozího, rybího a šnečího. Několik ingrediencí bylo vařeno společně podobně jako španělská paella. Na dně velkého džbánu našli vědci mletá zrna použitá k úpravě chuti vína.

Zajímavým nálezem je anti-gay rytina na okraji jedné z fresek, která zobrazuje psa na vodítku. Láska stejného pohlaví se připisuje muži s řeckým jménem Nicaea. Massimo Osana, ředitel archeologického parku, si myslí, že někdo musel propustit majitele společnosti.

Starý „bufetový“ pult, uložený ve vrstvě popela, byl částečně vystaven od roku 2019. V té době objevili archeologové nástěnnou malbu mořské panny na koni. | Foto: Reuters

Termopolium je vyrobeno z řeckých výrazů „thermos“, což znamená kořeněný, a „poleo“, což znamená prodej. Agence France-Presse píše, že v římském světě jsou tyto polévky oblíbené u obyčejných lidí a v samotných Pompejích jich byly desítky.

“Bez ohledu na to, že toto termopolum svědčí o každodenním životě v Pompejích, možnosti analýzy tohoto místa jsou výjimečné. Je to poprvé, kdy byl takový projekt plně objeven,” uvedla Osana.

V blízkosti „bufetu“ byly nalezeny amfora, vodní nádrž, fontána a lidské ostatky, včetně kostí muže ve věku 50 let vedle dětské postýlky.

READ  Jolich upustil Celtic ještě jednou: Nech mě kluky takhle vždy projít, bylo to super

„Zdá se, že majitel pódia se rychle zavřel a odešel, ale je možné, že někdo, možná nejstarší, zůstal a zemřel během první fáze erupce, kdy se podkroví domu zhroutilo,“ řekla agentuře Ansa Osaneh.

Podle Osany může být druhým tělem nalezeným s krytem lodi v ruce zloděj nebo obyvatel starého přístavu, který byl hladový při útěku ze zuřící sopky, ale byl překvapen toxickými plyny.

Mohlo by vás zajímat: Kristův nehtový kříž? Neuvěřitelný symbol naděje, ověříme pravost, říká Cindela

Serendipita a zvědavost mě přivedly k poznání, že je to úžasný objev, ale zároveň jsme na začátku nového příběhu, říká geoinformatika Joe Chindylan. | Video: Daniela Dretinová

Written By
More from Arzu

Vztah Plzně se Spartou: Aide to Tilsk, Letzec Bku, GL-negl I () roky

Jak vytvořit konkurenta Byla to jedna z nejpodivnějších scén v historii Nezávislé...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *