9 lyžařských dnů a konec. Zdá se, že některá lyžařská střediska se již neotevřou

Podle sdružení horských středisek pouze asi třetina z nich obnovila svou činnost doposud. A vzhledem k tomu, že musí zavírat v neděli, o svátcích už pravděpodobně nebude.

Vláda souhlasila s přechodem k nejpřísnějším možným opatřením, tj. K páté fázi systému PES v boji proti pandemii. V rámci této strategie se rovněž zastavuje provoz lyžařských středisek.

„V páté fázi systému PES nebudou uplatněny žádné výjimky,“ uvedla několik dní před oznámením nových opatření mluvčí českého ministerstva zdravotnictví Barbora Petrova.

A to navzdory skutečnosti, že například sdružení Cable Transport Association přišlo s plánem pomoci s potenciální regulací lyžařů na rampách a vlecích.

“Podle našeho názoru zůstává venkovní lyžování nejlepším řešením při dodržení všech nezbytných bezpečnostních opatření. Vyzkoušeli jsme to v praxi a vidíme, že hlavní věc, tedy mezery mezi lyžaři, je můžeme snadno udržet,” uvedl mluvčí Radek Polák v raných dobách Spusťte komplex Monínec.

Vláda se ale rozhodla, že nechce jít cestou výjimek. A stejně jako nevyloučila silvestrovské oslavy, nevyloučila ani lyžařská střediska.

Podle ředitele Asociace horských středisek v České republice (AHS ČR) Libora Knota byla současná čtvrtá úroveň systému PES pro boj s epidemiemi již významným zásahem do horského podnikání.

Pro výtahy a lanovky jsou v současné době k dispozici pruhy s jednosměrným předstihem pro lyžaře, jejichž vzdálenost by měla být alespoň dva metry, s výjimkou členů jedné rodiny. Chodníky by také měly být od sebe vzdáleny nejméně dva metry.

U kabin, které nařídily otevírání vládních oken v průběhu celého procesu, musí být kryté výtahy pojištěny proti zavření.

Některá lyžařská střediska se již neotevřou

“Již čtvrtá fáze opatření je pro horská střediska velmi omezující, ale přinejmenším provoz fungoval pro jednodenní hosty. Komentování seznamu zpráv o možném odstavení provozu uzlu pro AHS ČR před oznámením přechodu na úroveň 5, pokud vláda bude i nadále zpřísňovat, to znamená Znamená to pro nás absolutní uzavření.

Úrovně výstrah a jejich definice.

Důsledky budou podle něj mnohem vážnější, než by se na první pohled mohlo zdát. Říká se, že některé oblasti se po další demontáži nemusí vůbec otevřít.

„Nedokážu odhadnout, zda se všechny pozice otevřou po příštím vydání. Některé z nich, zejména větší regiony, se budou zabývat otázkou, zda se další otevření vůbec finančně vyplatí.“

„Předpokládám, že například po Novém roce bude faktorem třetina ramp a výtahů,“ dodal Lepor Knot pro Seznam Zprávy.

Díky za každý další běžící den

Odvětví zimního lyžování je ve srovnání s jinými průmyslovými odvětvími trochu soukromé. Hlavní rozdíl spočívá v tom, že operátoři musí vydělávat celý rok v jedné sezóně. Podle lyžařských středisek má zimní sezóna dva vrcholy – jeden o Vánocích, což představuje odhadovanou třetinu veškerého prodeje. Druhý se koná během jarních prázdnin.

Asociace lyžařských středisek předem oznámila, že pokud bude zpřísněna, bude v případě potřeby usilovat o vyjednání finanční podpory.

“Budeme se snažit poskytnout finanční kompenzaci. Problém však spočívá hlavně v tom, že lyžařská střediska musí být schopna vydělat si peníze po celý rok asi za čtyři měsíce v zimní sezóně. V rámci požadavků vládní podpory nám bude stačit platit fixní náklady.” Libor Knot říká Seznam Zprávy.

Každý bruslař se počítá

V oblasti Karolenka, v oblasti Vistien v pohoří Piskedy, se pomalu připravují na zpřísnění opatření. Marek Simala, který o středisku hovořil, je vděčný každému lyžaři.

“Restartování sjezdovky, včetně zasněžování, terénních úprav a elektřiny, stojí stovky tisíc korun. Takže každý den, který otevíráme, se pro nás počítá. Stále doufáme, že tyto náklady můžeme alespoň částečně kompenzovat z prodeje,” říká Simala. .

Lyžařská střediska v České republice zaměstnávají více než 45 000 lidí a kromě souvisejících služeb přináší zimní sezóna v českých horách do veřejných financí více než 12 miliard korun, tvrdí zástupci organizací. V procesu násobení se v tomto sektoru vydělá asi 60 miliard korun.

V České republice je podle zástupců turistických organizací lyžování součástí národní kultury a tradic. To odpovídá provozu přibližně 155 větších horských středisek a 300 menších lyžařských středisek.

Podle AHS byla loňská zimní sezóna v českých horských střediscích z hlediska návštěvnosti nejslabší za posledních šest let. Provozovatelům lyžařských středisek nevyhovovalo počasí, teploty byly nadprůměrné a kvůli koronaviru museli sezónu předčasně ukončit. Sezóna byla o 24 dní kratší ve srovnání s předchozí sezónou.

Written By
More from Arzu

Politici Evropské unie odsuzují Navalného zatčení. Petrizek hovoří o penaltách

“Byl zatčen kvůli svým názorům, a nikoli kvůli tomu, z čeho byl...
Read More

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *